Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /eu.cbdna/public_html/templates/gk_shop_and_buy/lib/framework/helper.layout.php on line 148

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /eu.cbdna/public_html/includes/application.php on line 536

Zmutowane geny należy wykryć jak najwcześniej

Skłonności do większości chorób dziedziczy się w sposób wieloczynnikowy. To oznacza, że pojawienie się choroby nie zależy tylko od jednego uszkodzonego genu. Dopiero ich kombinacja w połączeniu z niezdrowym trybem życia (nieodpowiednia dieta, używki, brak ruchu) mogą spowodować przykładowo cukrzycę czy nadciśnienie.

Choroby wywołane przez jeden zmutowany gen występują znacznie rzadziej i zwykle są to te najcięższe przypadki (na przykład fenyloketonuria, choroba Huntingtona czy mukowiscydoza), a także różne rodzaje wad i niedorozwoju oraz pewne typy nowotworów.

Gdy dziedziczymy predyspozycje do niektórych nowotworów, na przykład raka piersi związanego z mutacjami genów BRCA1 i BRCA2, ryzyko zachorowania też nie jest stuprocentowe i wynosi zwykle od 35 do 80 procent. Chodzi więc o to, by zmutowane geny wykryć jak najwcześniej. Do tego służą testy DNA. Nie ma jednak sensu ich robić, gdy nie znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka".

Prof. Ewa Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW i Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN


Opinie i artykuły o badaniach DNA w walce z rakiem
 

POLITYKA Jak wyłowić raka?
DZIENNIK Czy Angelina Jolie podjęła słuszną decyzję?
Polska Agencja Prasowa Badania genetyczne stają się niezbędne w onkologii
Gazeta Wyborcza Sprawdź czy masz gen Angeliny Jolie
WPROST Jak złapać raka?